רשימת המאמרים

בלוג

מערכת-ניהול-קריקטורה

מערכת ניהול

ראשית, מהי מערכת ניהול תוכן?

בשביל להבין מהי מערכת ניהול תוכן, ומהי וורדפרס, אנו צריכים ללכת לראשיתו של האינטרנט, להבין כיצד זה עובד (ממש בקצרה), כיצד פעלו האתרים הראשונים, ואז נוכל להבין את יתרונותיה הגדולים של מערכת הניהול, או כפי שנוהגים לכנותה cms, שהם בעצם ראשי תיבות של Content Management System, קרי: מערכת ניהול תוכן.

אז איך זה התחיל?

דפי אינטרנט כתובים בשפת תגיות (שפה שכל אזור בדף מוגדר בתוך תג, ולכל תג / אזור יש הגדרות כיצד עליו להיות מוצג). הדפדפן מזהה את התגים ואת הגדרותיהם, ולפי זה מציג בפנינו את דף האינטרנט, כגון: כותרת מודגשת, טקסט בצבע אדום וכו'. (אגב, זהו ה-html המפורסם).

ואיך התנהלו האתרים בראשית האינטרנט?

פשוט, כל דף באתר נכתב בנפרד. וכך, למרות שישנו תוכן שמשוכפל לכל דפי האתר, כמו התפריט, למשל, עדיין כתבו לכל דף את התפריט בנפרד. מלבד זאת, בשביל לשנות את התוכן של דפי האתר, היה צורך להיכנס לתוך הקוד של הדף, ושם לשנות את התוכן. היוצא מכך, שרק מתכנתים או כאלו הבקיאים בקידוד יכלו לשנות או להוסיף תוכן לאתר.

ומה היה אחר כך?

אחר כך, הגיעה התובנה, שהרי יש תוכן שחוזר על עצמו בכמה דפים, ואין שום סיבה שבעולם לכתוב אותו יותר מפעם אחת. כך הגיחו לאוויר העולם תוכנות או שרתי CMS. כלומר מערכות ניהול תוכן.

במערכת ניהול תוכן, התוכן שמשוכפל בדפי האתר נכתב פעם אחת בלבד. ולא רק זו, אלא שהוא ניתן לשינוי (דינמי) גם על ידי מי שלא מתמצא כלל בקידוד.

מערכת ניהול תוכן מיוחדת בכך, שהיא אינה מזקיקה ידיעת קוד בשביל לתחזק את המערכת. ניתן להכניס תוכן, כל תוכן שהוא, והמערכת מעצמה מייצרת את דפי האינטרנט, דפי html.

ומה המיוחד בוורדפרס?

ישנם מערכות ניהול תוכן רבות, ורובם נחשבות בעלות קוד פתוח. כלומר הם מערכות הנמצאות ברשות הציבור, שניתנו לציבור על ידי המפתחים של אותם מערכות. היתרון הגדול של מערכות בעלות קוד פתוח, נעוץ בעובדה שאין להם מפתח אחד, אלא אלפי או עשרות אלפי מפתחים מכל העולם תורמים לפיתוח מערכות אלו. מפתחים אלו זוכים לכבוד והכרה על פועלם, והרבה חברות מחזרים אחריהם משום כך.

וורדפרס הינה המערכת המובילה מבין מערכות ניהול התוכן. מערכת הניהול וורדפרס מתעדכנת לעתים קרובות, והינה המערכת המעודכנת ביותר שקיימת היום בשוק, (כל חודשיים בערך, יוצא עדכון חדש. וכל שנה גירסא חדשה).

וורדפרס מתאפיינת בקלות הניהול מצד אחד, כך שאפילו אלו שבקושי החזיקו עכבר ביד יוכלו להסתדר איתה. ומצד שני, בשל ריבוי המפתחים לוורדפרס, ניתן לעשות עם מערכת זו כמעט הכל. החל מאתרים סטנדרטיים ופשוטים, וכלה באתרי מכירות או ניהול חברות.

מעלה נוספת שיש לוורדפרס, היא תמיכתה המושלמת בשפות הנכתבות מימין לשמאל, ותרגום מלא (98%) של מערכת הניהול לעברית.

בקיצור, אם להקים אתר – וורדפרס.

2 תגובות

7
 • איתי דוד

  אני דוקא חושב שעדיף ג'ומלה או מערכת מותאמת אישית

 • שמואל

  שלום איתי.

  קצת קשה לי להגיב, בגלל שלא נימקת את הטענה שלך. אבל בכל זאת, ננסה.

  אמרת: ג'ומלה. אז ככה. ג'ומלה, זו בהחלט אחלה מערכת, אבל היא ענקית. היא מורכבת מאד. השליטה עליה מסובכת. ולך תתחיל להסביר ללקוח שלך איך להשמתש במערכת, איך להכניס תוכן, איך לקשר תמונות ועוד. הוא יסתבך. לא סתם, וורדפרס צועדת כבר כמה שנים בראש. ורוב האתרים החדשים שעולים לאוויר בנויים על וורדפרס.

  אמרת גם: מערכת מותאמת אישית. זה יקר ללקוח. גם העיצוב, גם הקידוד. וזה גם קושר את הלקוח למתכנת או לחברה, שהם היחידים שיודעים ומכירים איך המערכת בעצם בנויה. כמה שזה יהיה קוד פתוח, להכנס לראש של המפתח, זה גם זמן, ולא כל אחד ירצה וישמח לעשות את זה. טובת הלקוח דורשת, לתת לו את השליטה באתר. וורדפרס מציע את הפתרון הטוב ביותר – במחיר שפוי.

  אני חייב להגביל את מה שכתבתי למעלה. כל זה נכון באתרים קטנים ובינוניים, שהם רוב האתרים שנבנים כיום. באתרים גדולים יותר ומורכבים יותר, אכן כדאי לחשוב על מערכת מותאמת אישית, או לכיוון של דרופל או ג'ומלה. אציין רק, שגם אתרים גדולים מאד, כאתרי חדשות וכדומה, הרבה פעמים מוצאים את וורדפרס כמערכת שנותנת להם את הפתרון הטוב ביותר. ויש לי הרבה דוגמאות לכך…

לפרסם תגובה