רשימת המאמרים

בלוג

הדפדפן

לפני שנדפדף למצוא מהו הדפדפן, לפני שננסה לבדוק מי הטוב ביותר מבין הדפדפנים, אתם מוזמנים לדפדף איתנו להתחלה, לבדוק מהי רשת האינטרנט, מהיכן התחילה – ולאן כל זה מוביל אותנו.

תחילתה של המרשתת

מקובל לספר שרשת האינטרנט פותחה במהלך המלחמה הקרה. הצבא האמריקני חשש ממהלומה שתשתק את בסיסי הצבא והמודיעין, וחיפש אמצעי לגיבוי מידע בכמה מקומות, כדי שלא יאבד במכה אחת ואולי (והלוואי) לא יאבד כלל.

זה הסיפור המקובל. כנראה שיש בו יותר מקצת אמת, אבל מה שהביא את האינטרנט לשימוש גובר היה הצורך בשיתוף פעולה מדעי בין האוניברסיטאות בארה"ב ובאירופה. עד להמצאת האינטרנט היו רשתות המחשבים בתוך האקדמיות מקושרות רק בינן לבין עצמן. כל רשת היתה כתובה ומקודדת בקוד פנימי ורק מחשבי המוסד היו יכולים לקרוא את החומר והמידע היקר שהיה מאופסן שם.

הקוד האוניברסלי

ביום בו החליטו לאפשר גם לגורמים חיצוניים להיחשף לחלק מהמידע, נוצר צורך בקידוד אחיד, שכל מחשב, בכל מקום יוכל לקרוא אותו. כך נולד קוד ה-HTML שהיה הקוד האוניברסאלי הראשון. הקוד מורכב מתגיות, שתוכנה מתאימה יודעת לקרוא ולתרגם אותם למידע מסודר.

לתוכנה הזו, שממירה את קוד ה-HTML קוראים בימינו דפדפן. כנראה על שם הדפים הרבים שהיא טוענת.

בתחילת הדרך היו התגים מעבירים מידע בלבד. כותרת ראשית, כותרת משנה, פיסקה חדשה, תגים המגדירים אזורי טבלה. בהמשך פותחו תגיות לעיצוב שהפכו את הדפים למושכים ומעניינים הרבה יותר! אחר כך הוקם איגוד האינטרנט העולמי שקבע סטנדרטים לקידוד התגיות בדפי רשת על מנת לאפשר לכולם שימוש יעיל ונעים ברשת האינטרנט.

המלחמה הקרה

מיקרוסופט, ענקית התוכנה, השולטת בשוק מערכות ההפעלה, יצרה את תכנת הדפדפן שלה: אינטרנט אקספולרר. הדפדפן של מיקרוסופט תמך בסטנדרטים משלה – שהיו שונים מהסטנדרטים שקבע איגוד האינטרנט העולמי ואף לא תאמו להם. מאחר והדפדפן של מיקרוסופט נקבע כברירת מחדל בכל מערכות ההפעלה שלה, נתח השוק של המתחרה העיקרית – נטסקייפ – ירד באופן משמעותי. אגב, נטסקייפ התאימו את הסטנדרטים לאלו שנקבעו על ידי איגוד האינטרנט – גוף בלתי תלוי.

כאן פרצה מלחמה. כמו שניסו להילחם במיקרוסופט בתחום מערכות ההפעלה ובתוכנות האופיס. כמו ש'אופן אופיס' ו'לינוקס' הן תוכנות חינמיות בעלות קוד פתוח, כך הפדפדנים המתחרים באקספלורר הם חינמיים ובעלי קוד פתוח. מדובר ב'פיירפוקס' שפותח ע"י מוזילה (גלגול של נטסקייפ) ו'כרום' שפותח על ידי גוגל. כמובן שיש דפדפנים נוספים – אך הם ידועים פחות ולא נרחיב עליהם.

המנצחים

שני הדפדפנים, 'פיירפוקס' ו'כרום', תואמים לחלוטין לסטנדרטים הבינלאומיים שקבע איגוד האינטרנט העולמי. פיירפוקס מצטיין בעיקר בתמיכה שלו בקהל המפתחים, וכרום ידידותי לגולשים – הממשק המינימלי שלו, הקלילות והמהירות בה עולה. לפיירפוקס יש תוסף 'פיירבאג' למפתחים. בנימה אישית: אני מעדיף לפתח דרך הפיירפוקס, אך לגלישה רגילה – אעדיף את הכרום.

ההבדלים המינימליים בין שני הדפדפנים: כרום ופייר פוקס, נגרמים בשל תגיות, קידודים וסטנדרטים חדשים שמנסים לקדם. הם עדיין לא אושרו – אך מכיון שהדפדפנים תומכים בהם המפתחים משתמשים בהם.

בנימה אישית

שאלו אותי בעבר אם אין שום מילה טובה על האקספלורר. המילה הטובה הראשונה שיש לומר היא 'תודה'. כי בלי האקספלורר המותקן כברירת מחדל, לא נוכל לגלוש כדי להתקין דפדפן אחר…

ואם נרצה להיות רציניים יותר: הרבה רשויות, משרדי ממשלה, בנקים ועוד – מפתחים את האתרים שלהם בסטנדרטים הייחודיים של מיקרוסופט. זו הסיבה שהאתרים נראים פשוטים יותר מבחינה ויזואלית, כיון שהעובדים עליהם הם בעיקר מתכנתים – ופחות מעצבים. גם סביבת הפיתוח של מיקרוסופט (המוכרת בשם 'דוטנט') איננה תומכת בעיצוב מתקדם.

לכן, כאשר נגיע לאתר שלא נראה טוב, לא מגיב כראוי או לא עובד כלל בדפדפנים שאינם של מיקרוסופט – נחזור לאקספלורר הישן והישן ;) הוא יוכל לעזור לנו במקרים אלה.

במחשבה שנייה, הממשקים הבלתי ידידותיים האלה לא מחמיאים לאקספלורר בפרט ולמיקרוסופט בכלל…

ומה עוד?

צודקים. חייבים תמונות, ובמקרה זה קריקטורות. קבלו שני קריקטורות שעיצבתי בעקבות שעות של תסכול על התאמת אתרים לאקספלורר. תוכלו להוריד למחשב, ולהשתמש כרקע לשולחן העבודה.

אין תגובה

6

לפרסם תגובה